Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zakládání hasičských sborů v našem okolí.

4. 6. 2008
Ústí nad Orlicí
    Sbor dobrovolných hasičů byl připravován v průběhu roku 1871, ustavující schůze proběhla 2.listopadu 1871, následně vypracovány stanovy a schváleny c.k. místodržitelstvím v Praze dne 14.ledna 1872.
   V době, kdy nebyl v Dlouhé Třebové ustaven sbor hasičů zasahoval ústecko-orlický sbor v naší obci celkem 4 kráte. Podle vzpomínek nejstarších pamětníků ústeckoorlický sbor hasičů také poskytoval dlouhotřebovským nezištnou metodickou pomoc v hasičském umění, zvláště v obsluze nové techniky.

Česká Třebová
    V roce 1872 byl zvolen přípravný výbor, v jehož čele stáli přední občané města a kněží P.Josef Tupec a P.František Klapal. Žádost o povolení sboru hasičů byla podána 1.prosince 1872 na c.k. místodržitelství v Praze a kladně vyřízena 27.března 1873. Ustavující schůze hasičů se konala s jistým předstihem dne 16.března 1873 za účasti 150 osob.

Dolní Dobrouč  
    Ustavující schůze hasičského sboru se konala 6.července 1881, ale obec vlastnila čtyřkolovou hasičskou stříkačku již od roku 1860 a 12 slaměných košů k naplňování stříkačky vodou. V roce 1901 uspořádali dolnodobroučtí hasiči župní sjezd s veřejným cvičením, kterému přihlíželo více jak 600 hasičů z celého okolí.