Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstroj hasičů a pracovní pomůcky.

5. 6. 2008

V roce 1885 vydala Zemská ústřední jednota předpis o hasičském stejnokroji a v roce 1894 předpis o hasičské výzbroji. V něm bylo zdůrazněné, aby výstroj a výzbroj byla praktická, trvanlivá a levná.

K vybavení jednotlivce patřila výstroj a pracovní pomůcky. Kolem roku 1889 to byly kožené lezecké pásy podšité popruhy s karabinou a s pouzdrem na sekerku i držadlem na hadice. Dále vybavení sestávalo ze sekerky se žlutým držadlem. Popruhové pásy měly 2 přezky. Pásy z lakované kůže byly bez podšívky. Výzbroj sestávala z fašinového nože s mosazným kováním. Přilby se lišily, bývaly zvlášť zdobené pro velitele, náměstka, náčelníky a pro mužstvo.

Členové výboru měli v době založení sboru na límci stejnokroje stříbrnou dekorační rosetu s portami, ale později se od tohoto ornamentu upustilo.

Trubači měli větší i menší návěštní trubky se šňůrami, k dispozici byly 3 horny a několik píšťalek. Uvedené pomůcky byly zakoupeny u firmy F. Smékal.

Nemajetným hasičům se později (1906) připlácelo 30 korun na stejnokroj. V roce 1900 se u nás přešlo na korunovou měnu a zlatky včetně krejcarů se přepočítaly v poměru 1:2. Jedna zlatka se hodnotila dvěma korunami.

Hasičské stejnokroje byly v podstatě dva, jeden pracovní s přilbou a druhý vycházkový s lodičkou.

 ObrazekObrazek

 Příslušníci hasičského sboru v uniformě v roce 1889. Vlevo lezec, vpravo velitel.   

Obrazek

Velitelská přilba, požární sekera a kord.