Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pojišťovny.

5. 6. 2008

 

    Proti požárům a ostatním ničivým přírodním živlům bylo možné i dříve se pojistit. Ojedinělé pokusy pojišťovacích ústavů se objevovaly v českých zemích již po roce 1779. Na příklad v Brandýse nad Labem. Ale zmíněné ústavy nebyly příliš úspěšné, mívaly vysokou režii, pouze lokální význam a brzy ztroskotaly.

    Až teprve 27. října 1827 schválila c. k. dvorní kancelář stanovy první české pojišťovny a udělila povolení. V následujícím roce zahájila celostátní činnost. Při vzniku pojistné události vyplácela pojišťovna přiměřené pojistné. Historicky nejvyšší vyplacenou částku pojistného byla vyplacená suma na opravu Národního divadla, které také utrpělo požárem.

    Pojišťovacích ústavů bylo zakrátko více i v okolních zemích a rozšiřovaly se i na venkov. K 15. červenci 1891 byly zaznamenáno v naší obci 5 následujících pojišťovacích institucí, s celkovým počtem pojistných smluv:

    1. Vzájemná pojišťující společnost Žamberk (63 domů)

    2. Pojišťovna Slavie, Praha (18 domů)

    3. Pojišťovna Dunaj (11 domů)

    4. První český pojišťovací ústav (počet neuveden)

    5. Pojišťovna Fénig ve Vídni, s filiálkou v Hradci Králové

    Spektrum pojišťoven bývalo širší, existovala a je dosud Hasičská vzájemná pojišťovna. V roce 1869 byla založena v Praze i Rolnická vzájemná pojišťovna s filiálkami v Brně, v Plzni a v Nitře.

    Při uzavírání pojistných smluv se tehdy bral zřetel i na vzdálenost vody k hašení. Pojistné staveb v blízkosti vodního zdroje bývalo nižší.

    Za historickou zmínku stojí, že hasičský sbor platil pojištění koní těm hospodářům, kteří poskytovali přípřež pro přesuny potažní hasičské stříkačky. Nejčastěji to býval pár rychteckých koní.

    Po únoru 1948 bylo české pojišťovnictví sjednoceno pod jediný pojišťovací ústav, jenž se stal nástrojem finanční politiky socialistického státu.